Geoblog.pl    mimowszystko    Podróże    Każdy ma swoje Kilimandżaro    Uczestnicy wyprawy
Zwiń mapę
2008
26
wrz

Uczestnicy wyprawy

 
Polska
Polska, Kraków
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 0 km
 
Angelika Chrapkiewicz (ur. 1980 r.)
Góralka z Zakopanego, obecnie mieszka w Krakowie. Od 3. roku życia cierpi na dystrofię mięśniową. Porusza się na wózku. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Instytutu Spraw Publicznych UJ oraz studiów podyplomowych na Wydziale Dziennikarstwa. Jej pasją stało się nurkowanie. Odwiedziła między innymi podwodny świat Chorwacji i Morza Czerwonego, Park Narodowy Ras Mohamed w Skarm. Uwielbia też niebezpieczne miejsca, na przykład „The Blue Hole” – jedną z największych światowych atrakcji dla płetwonurków.

Katarzyna Rogowiec (ur. 1977 r.)
Mieszka i pracuje w Krakowie. Jako 3-letnie dziecko straciła obie ręce. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata i mistrzynią świata w biathlonie. Na paraolimpiadzie w Turynie (2006 r.) dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, zwyciężając w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Prezydent RP odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Gardaś (ur. 1970 r.)
Mieszkaniec Żywca, od najmłodszych lat związany z górami, jaskiniami i wspinaczką. W wieku 21 lat, w wypadku motocyklowym, doznał poważnego urazu kręgosłupa. Lekarze orzekli, że resztę życia spędzi na wózku, mimo to mężczyzna korzysta dzisiaj jedynie z kul. Jako osoba niepełnosprawna zdobył kilka szczytów wchodzących w skład „Korony Ziemi”: Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Aconcaguę (6962 m n.p.m.), Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) i Elbrus (5642 m n.p.m.).

Krzysztof Głombowicz(ur. 1958 r.)
Jako dziecko zachorował na chorobę Heinego-Medina. Od tamtej pory korzysta z aparatu ortopedycznego oraz kul. Przez ponad 20 lat uprawiał różne dyscypliny sportu: podnoszenie ciężarów, pływanie, strzelectwo, narciarstwo klasyczne, lekkoatletykę. Jako dziennikarz TVP, był na paraolimpiadach w Atlancie, Sydney, Atenach i Turynie. Od wielu lat współpracujący z redakcją "Spróbujmy razem" w TVP2, dla której robi reportaże o niepełnosprawnych sportowcach.

Jan Mela (ur. 1988 r.)
Pochodzi z Malborka. W 2002 roku, w wyniku porażenia prądem, stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Jest najmłodszym w historii zdobywcą bieguna północnego i bieguna południowego. Obecnie mieszka w Łodzi. Jest studentem realizacji filmowej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania.

Piotr Pogon - Koordynator projektu (ur. 1967 r.)
Krakowianin. W Fundacji „Mimo Wszystko” pracuje od 2004 r. Prowadzi także wykłady w Polskim Stowarzyszeniu Fundraisingu oraz na Uniwersytecie Śląskim. Był akademickim mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim. Mimo że jest pacjentem Instytutu Onkologii (m.in. resekcja płuca), pływa i startuje w biegach długodystansowych.

Jarosław Rola (ur. 1980 r.)
Mieszka w Karpaczu. Porusza się na wózku. Na paraolimpiadzie w Turynie (2006 r.) zajął 10. miejsce w slalomie. Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim. Projektant i konstruktor sprzętu sportowego dla osób niepełnosprawnych. W lipcu 2006 roku, jako pierwsza osoba niepełnosprawna, zdobył szczyt Śnieżki na zaprojektowanym przez siebie rowerze napędzanym siłą rąk.

Piotr Truszkowski (ur. 1979 r.)
Wielkopolanin. Po porażeniu prądem, stracił obie nogi na wysokości ud. Mimo to jest wysportowany, o nie zmierzonym pokładzie energii; wielokrotny srebrny i brązowy medalista mistrzostw Polski w lekkiej atletyce (kula, dysk, oszczep) oraz multimedalista mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco. Wielki pasjonat sportów ekstremalnych i kolekcjoner broni.

Łukasz Żelechowski (ur. 1981 r.)
Niewidomy od urodzenia krakowianin, absolwent Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Jego pasją są Tatry, pływanie, jazda na rowerze typu tandem i krótkofalarstwo, przede wszystkim jednak – muzyka. Ukończył szkołę muzyczną I st. Gra na fortepianie oraz bandurze, odnosi sukcesy wokalne, nagrywa dla TVP. W 2006 roku zajął 1. miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.



OBSŁUGA TECHNICZNA

Bogdan Bednarz - Ratownik GOPR (ur. 1972 r.)
Ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR, wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Zdobywca Mont Blanc, Matterhorn, Monte Rosa, Elbrus, Grand Paradiso, Braithorn. Żonaty, ma syna Cypriana. Zawodowo pracuje w firmie spedycyjnej Browarów Żywieckich „Trans Trade Żywiec”. Jego przygoda z górami rozpoczęła się kiedy miał kilka lat. Z czasem stała się pasją (żona Bogdana mówi, że chorobą). Zaczął od Beskidów (ma je za oknem), potem przyszedł czas na Tatry, Alpy, Kaukaz. Ale – jak podkreśla – góry to także ludzie którzy po nich chodzą , wspinają się, jeżdżą itd. Podczas wyprawy na Elbrus towarzyszył Krzyśkowi Gardasiowi. Wyprawa na Kilimandżaro jest dla niego kolejnym wyzwaniem i możliwością przebywania w górach z ludźmi, których już zdążył polubić. „Jestem pewien, że będzie to dla wszystkich wspaniała przygoda” – podkreśla.

Adam Golec - Fotograf „Gazety Wyborczej” (ur. 1970 r.)
Urodzony w Mysłowicach, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, studiował na AGH w Krakowie. Fotograf, reporter. Od 1991 roku związany jest z Gazetą Wyborczą, gdzie koordynuje działania krakowskiego działu Foto. Jest wielokrotnym laureatem konkursów fotografii prasowej: w 1997 roku utytułowany został nagrodą Fotografa Roku Gazety Wyborczej, w 2008 roku został laureatem I miejsca prestiżowego konkursu GrandPress Photo, w kategorii „Życie Codzienne”, za materiał o Annie Krupie, kobiecie, która urodziła się bez rąk. Adam sfotografował chwile kiedy została matką.

Jacek Grzędzielski - Dyrektor generalny polskiego oddziału firmy „Salewa” (sponsora wyprawy) (ur. 1977 r.)
Krakowianin, absolwent handlu zagranicznego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, kolarz MTB i zapalony lekkoatleta. Twierdzi, że sportowego ducha obudziły w nim doświadczenia z dzieciństwa. Do czwartej klasy podstawówki był bardzo gruby, rówieśnicy wytykali go palcami. Sytuacja zmieniła się gdy zaczął uprawiać sport: biegał, jeździł na rowerze po górach, startował w maratonach i tak zostało mu do dzisiaj. Twierdzi, że kto choć raz w życiu przebiegł 42 km i 195 m będzie chciał to robić już zawsze. „Uczucie jakiego doświadcza się wtedy na mecie można porównać tylko do chwil szczęścia” – podkreśla. Zdarza się, że wstaje o trzeciej nad ranem żeby wbiec na Rysy, a już w południe jest gotowy do pracy i spotkań biznesowych. Na szczęście żona kocha go takim jaki jest i toleruje jego „wybryki”. Wie, że bez tego chronicznego zmęczenia staje się nieznośny. Od blisko roku Jacek ma jeszcze jeden powód do szczęścia – córkę Gabrysię. Dzięki niej stał się trochę bardziej ostrożny. Gdy pędzi w dół na rowerze ręce same jakoś mocniej ściskają hamulce. Na Kilimandżaro idzie za własne pieniądze. Chce pomagać uczestnikom z niepełnosprawnością. Przy każdej możliwej okazji podkreśla ich wyjątkowość i siłę. „Jestem pewien, że ta wyprawa zmieni nie jedno życie…” – podkreśla.

Wojciech Jachymiak - Realizator filmowy (ur. 1977 r.)
Urodzony w Nowym Targu, od 11 lat artystycznie i zawodowo związany z Krakowem. Producent, reżyser, operator filmowy i studia filmowego Uniwersytet Człowieka „Ognik”. Absolwent WIL Politechniki Krakowskiej. Dodatkowo zajmuje się pszczelarstwem i radiestezją. Pasjonat skoków narciarskich i skrzypiec. Od dzieciństwa jest związany z naturą, to całkowicie ukształtowało jego patrzenie na świat. Będzie kręcił film dokumentalny o wyprawie na Kilimandżaro.

Michał Jankowski - Student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (ur. 1985 r.)
Mówi o sobie, że jest bardziej artystą multimedialnym niż filmowcem. Od Fundacji „Mimo Wszystko” i swojej uczelni dostał szansę dokumentowania wyprawy na Kilimandżaro. „Początkowo jako młody twórca bałem się tego projektu, ale od chwili pierwszego spotkania pozostałych uczestników wyprawy, wiedziałem, że chce to zrobić.” – podkreśla. Prywatnie, jestem nałogowym łodzianinem, trenował koszykówkę, grywa na harmonijce ustnej.

Marek Kowalski - Fotograf (ur. 1975 r.)
Urodzony w Zakopanem, mieszka w Krakowie. Lata dzieciństwa spędził beztrosko najpierw w całotygodniowym żłobku (w tymże samym budynku mieściła się podczas wojny tzw. „Kaźnia Podhala”), potem uczęszczał do słynnego przedszkola "na Sabały". Wielokrotny uczestnik i triumfator zawodów z serii Koziołka Matołka. Zafascynowany kulturą przodków rozpoczął edukacje w Technikum Budownictwa Regionalnego (inaugurował 113 rok szkolny). Jednak przerwał edukacje w trzeciej klasie zafascynowany "Powiększeniem" Antonioniego. Ostatecznie ukończył Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Podróżnik, sportowiec i wielbiciel oscypka. Piewca góralszczyzny, przeciwnik organizacji Olimpiady w Zakopanem. Twórca teorii tzw. jednej klatki na sekundę. Od 2005 r. pracuje w Fundacji „Mimo Wszystko”. Z aparatem fotograficznym zwiedził niemal całą Europę, Stany Zjednoczone i Azję. Jego zdjęcia ukazują się w polskiej i europejskiej prasie. Prywatnie: tata Józka, złota rączka i domator.



EKIPA TVP

Agata Dzikowska-Sworowska - Reporter (ur. 1977 r.)
Szybkie tempo, emocje, adrenalina, ale przede wszystkim ludzie. Codziennie inni, z inną historią do opowiedzenia. Ciągle jestem ich ciekawa, lubi słuchać. W informacyjnej pigułce próbuje pokazywać to co najważniejsze. Od dziesięciu lat relacjonuje wydarzenia w regionalnym ośrodku TVP we Wrocławiu. Od czterech jest pracownikiem Wiadomości TVP. Od ponad roku szczęśliwa mama bliźniaków. Wyprawa na Kilimandżaro to dla niej ogromne wyzwanie technologiczne, logistyczne i... kondycyjne. „Mam nadzieję, że nasza ekipa stanie się częścią wydarzenia pod tytułem Kilimandżaro” - podkreśla.

Paweł Mróz - Operator (ur. 1974 r.)
Od czternastu lat w zawodzie. Praca jest zdecydowanie jego pasją. Możliwość spakowania walizek i wyjazdu na koniec świata to jest coś na co czeka. Kilkakrotnie utrwalał okiem kamery m.in. Irak i Afganistan. Teraz nadszedł czas na Dach Afryki. Podobnie jak pozostali uczestnicy musi się na niego wdrapać na własnych nogach. Liczy na to, że stanie się częścią grupy i będzie się mógł skupić nie tylko na pracy.

Oktawian Piżyk - Producent, montażysta (ur. 1978 r.)
Dla współpracowników i znajomych Okti. Doświadczony producent telewizyjny. Zaczynał jako montażysta i realizator. W czasie studiów na Uniwersytecie Śląskim przekonał się jednak, że fascynuje go produkcja telewizyjna. W ośrodku TVP we Wrocławiu zaczynał od programów informacyjnych. Szczególną radość przyniosła mu współpraca z redakcją zagraniczną Agencji Informacyjnej TVP. Razem z Pawłem Mrozem był w Afganistanie. Odpowiadał za realizację programów informacyjnych z Mistrzostw Europy 2008, z pielgrzymki Papieża w Wiedniu, Expo w Paryżu. Po raz pierwszy będzie współuczestniczył w wydarzeniu, na własnych nogach, a nie w wozie transmisyjnym. W czasie wyprawy odpowiada za transmisję zdjęć, przekazy na żywo i montaż relacji.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mimowszystko
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko"
zwiedziła 7.5% świata (15 państw)
Zasoby: 75 wpisów75 50 komentarzy50 330 zdjęć330 4 pliki multimedialne4
 
Moje podróżewięcej
13.09.2010 - 18.09.2010
 
 
07.04.2010 - 03.05.2010
 
 
12.05.2009 - 27.05.2009